petshop

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ DOLANDIRICILARIN HEDEFİ OLDU

ISPARTA 20.10.2023 - 08:58, Güncelleme: 20.10.2023 - 08:58
 

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ DOLANDIRICILARIN HEDEFİ OLDU

Üniversitelerin açılmasıyla öğrenciler burs arayışını hızlandırdı. İnternet üzerinden çeşitli yerlere burs başvurusunda bulunan öğrenciler için dolandırıcılarda harekete geçti.
  Sahte burs başvurusu siteleri açan dolandırıcılar öğrencilerin kişisel bilgilerini çalıyor ya da başvuru ücreti adı altında ücret istiyorlar, hedeflerine ulaştıktan sonra ise sırra kadem basıyorlar. Dolandırıcıların sosyal medya yada reklam aracılığıyla öğrencilere ulaştığını belirten Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Ahmet Ali Süzen mail veya mesaj yoluyla gelen burs reklamlarında kesinlikle linke tıklanmamalı diyerek şu ifadelere yer verdi; ‘Üniversitelerin açılmasının ardından öğrenciler barınma ve temel ihtiyaçları gidermelerinde ek bir destek olarak burs arayışına giriyorlar. Isparta’da birçok vakıf ve dernek burslar veriyor. Bu dernek ve vakıflar da başvuruları ister istemez web siteleri üzerinden alıyorlar. Belirli başvuru süreçleri oluyor. Tabi dolandırıcılar da belirli dönemleri fırsat biliyorlar. O güvendiği kurumun yada herkesin bildiği kurumun web sayfalarını kopyalıyorlar, web sayfasının sonunda bulunan com yada net gibi yerleri değiştiriyorlar, adres kısmında çok ufak gözümüze belki ilişmeyecek ufak karakterleri değiştiriyorlar. Farklı rakamlar koyarak bir şekilde bize reklamlar ve sosyal medya aracılığıyla ulaşıyorlar. Genelde bu tarz da ki durumlar da biz şöyle tavsiye ediyoruz. Arama motorlarını kullanın, ulaşmak istediğiniz vakıf veya kuruluşun ismini yazın arama motorlarında ilk çıkan kayıtlar daha çok doğruyu gösterir fakat sponsorlu bağlantıları demiyoruz, burada çünkü para verip sponsorlu reklam çıkabiliyor dolandırıcılar. Ama sponsorlu bağlantı içermeyen normal linkler arama motorlarında 6 ay 1 yıl gibi ilk sayfada ve ilk sıralarda çıkabiliyorlar. Dolandırıcılık içerikli sayfalar bu kadar uzun süreli sayfalar aktif kalmıyorlar. Onun için arama motorları üzerinden adrese gitmemiz bizi herhangi bir sıkıntıya düşürecek bir sorun oluşturmaz’ dedi.
Üniversitelerin açılmasıyla öğrenciler burs arayışını hızlandırdı. İnternet üzerinden çeşitli yerlere burs başvurusunda bulunan öğrenciler için dolandırıcılarda harekete geçti.

 

Sahte burs başvurusu siteleri açan dolandırıcılar öğrencilerin kişisel bilgilerini çalıyor ya da başvuru ücreti adı altında ücret istiyorlar, hedeflerine ulaştıktan sonra ise sırra kadem basıyorlar. Dolandırıcıların sosyal medya yada reklam aracılığıyla öğrencilere ulaştığını belirten Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Ahmet Ali Süzen mail veya mesaj yoluyla gelen burs reklamlarında kesinlikle linke tıklanmamalı diyerek şu ifadelere yer verdi;

‘Üniversitelerin açılmasının ardından öğrenciler barınma ve temel ihtiyaçları gidermelerinde ek bir destek olarak burs arayışına giriyorlar. Isparta’da birçok vakıf ve dernek burslar veriyor. Bu dernek ve vakıflar da başvuruları ister istemez web siteleri üzerinden alıyorlar. Belirli başvuru süreçleri oluyor. Tabi dolandırıcılar da belirli dönemleri fırsat biliyorlar. O güvendiği kurumun yada herkesin bildiği kurumun web sayfalarını kopyalıyorlar, web sayfasının sonunda bulunan com yada net gibi yerleri değiştiriyorlar, adres kısmında çok ufak gözümüze belki ilişmeyecek ufak karakterleri değiştiriyorlar. Farklı rakamlar koyarak bir şekilde bize reklamlar ve sosyal medya aracılığıyla ulaşıyorlar. Genelde bu tarz da ki durumlar da biz şöyle tavsiye ediyoruz. Arama motorlarını kullanın, ulaşmak istediğiniz vakıf veya kuruluşun ismini yazın arama motorlarında ilk çıkan kayıtlar daha çok doğruyu gösterir fakat sponsorlu bağlantıları demiyoruz, burada çünkü para verip sponsorlu reklam çıkabiliyor dolandırıcılar. Ama sponsorlu bağlantı içermeyen normal linkler arama motorlarında 6 ay 1 yıl gibi ilk sayfada ve ilk sıralarda çıkabiliyorlar. Dolandırıcılık içerikli sayfalar bu kadar uzun süreli sayfalar aktif kalmıyorlar. Onun için arama motorları üzerinden adrese gitmemiz bizi herhangi bir sıkıntıya düşürecek bir sorun oluşturmaz’ dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve alem32.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.