petshop

Isparta’dan Amerika’ya Uzanan Bilim Yolculuğu

ISPARTA 11.07.2024 - 09:50, Güncelleme: 11.07.2024 - 09:50
 

Isparta’dan Amerika’ya Uzanan Bilim Yolculuğu

Özel Isparta Bilim İlkokulu Kurucu Müdürü Aysel İnce öncülüğünde ilimizde önemli bir proje gerçekleştirildi. NASA Bilimsel Gezi programı kapsamında öğrenci, öğretmen ve veliler, Amerika Birleşik Devletleri’nde keşiflerde bulundular.
Amerika gezilerinde Miami, Orlando, Savannah, Richmond, Washington, New York ve Boston gibi birçok yeri keşfetme fırsatı buldular. Bu kapsamda Florida International University, Everglades Safari Park, NASA Kennedy Uzay Merkezi, Universal Studios Florida tema parkı, Airborne & Special Operations Museum, Havacılık ve Uzay Müzesi Steven F. Udvar-Hazy Center, National History Müzesi, Ellis Island Bot Turu & Özgürlük Anıtı Ziyareti, Central Park, FIU , Yale, Harvard ve MIT Üniversitelerini ziyaret etme imkanı yakaladılar. Üniversitelerin bölümlerini gezdiler, alanları hakkında bilgi aldılar, kara tahtalarına yazdılar, kendilerine hedef koyup yol haritası yaptılar, hedeflerini içselleştirdiler. Program kapsamında katılımcılara 10 yıllık Amerika vizesi de çıktı. 20 Haziran’da gerçekleştirilen NASA'nın uzay üssüne düzenlenen bilim ve kültür gezisinde öğrenciler, astronotlarla tanışma fırsatı buldular. Astronotların uzayda nasıl yaşadıklarını ve uzay yürüyüşü deneyimlerini simülasyonlarla gözlemlediler. Uzay mekiğinden fırlatılmış gibi hissetme deneyimi yaşayarak Mars'a yolculuk simülasyonu da gerçekleştirdiler. Ayrıca, uzayın derinliklerinde neler olduğunu keşfettiler ve yıldız sistemimizde meteor yağmuruna tanıklık ettiler. Öğrenciler ayrıca, ilk uzaya gönderilen mekiği ve füzeleri de gördüler. Askeri güvenlik önlemleri nedeniyle sadece uluslararası izinle bu alanlara giriş yapılabiliyordu ve bu grup içinde yer alan şanslı kişilerden oldular. Hem eğlendiler hem de bilimsel ve tarihsel bilgiler edindiler. Harvard Üniversitesi ve dünyanın dört bir yanındaki diğer üniversiteler hakkında bilgi edinme fırsatı da yakaladılar. Ayrıca, ABD'nin farklı eyaletlerindeki yönetim şekillerini ve farklı milletlerin yaşam biçimlerini gözlemleme imkanı buldular. Temiz çevre, doğa ve huzurun tadını çıkardılar. Amerika yolculuğuna ilişkin değerlendirmede bulunan Eğitimci Aysel İnce, “Günümüzde eğitim sistemi, globalleşen dünya sisteminde, dört duvar arasına sıkışmış bir sistem olmaktan çıktı. Teknolojinin hızla gelişmesine ayak uyduran öğrenciler, eğitimlerini birebir gözlemleyerek ve yaşamın içinde öğrenerek kendi gelişimlerini sağlıyor. Amerika gezisi de öğrencilere birçok açıdan değerli katkılar sağladı. Farklı kültürleri doğrudan deneyimleme fırsatı, öğrencilerin dünya görüşlerini zenginleştirmesine ve kültürel açıdan daha anlayışlı bireyler olmalarına olanak tanıdı. Öğrenciler, gördükleri yerlerdeki bilimsel ve teknolojik gelişmelere doğrudan tanık oldu, uygulamalı olarak öğrenme şansı yakaladılar. Amerika gezisi sadece bir seyahat değil, öğrencilerin hayatlarını derinlemesine etkileyebilecek bir öğrenme ve gelişim fırsatı sundu.” dedi. Uzman Eğitimi İnce, Amerika’ya önümüzdeki yıl da gezi düzenleyeceklerini söyledi.
Özel Isparta Bilim İlkokulu Kurucu Müdürü Aysel İnce öncülüğünde ilimizde önemli bir proje gerçekleştirildi. NASA Bilimsel Gezi programı kapsamında öğrenci, öğretmen ve veliler, Amerika Birleşik Devletleri’nde keşiflerde bulundular.

Amerika gezilerinde Miami, Orlando, Savannah, Richmond, Washington, New York ve Boston gibi birçok yeri keşfetme fırsatı buldular. Bu kapsamda Florida International University, Everglades Safari Park, NASA Kennedy Uzay Merkezi, Universal Studios Florida tema parkı, Airborne & Special Operations Museum, Havacılık ve Uzay Müzesi Steven F. Udvar-Hazy Center, National History Müzesi, Ellis Island Bot Turu & Özgürlük Anıtı Ziyareti, Central Park, FIU , Yale, Harvard ve MIT Üniversitelerini ziyaret etme imkanı yakaladılar. Üniversitelerin bölümlerini gezdiler, alanları hakkında bilgi aldılar, kara tahtalarına yazdılar, kendilerine hedef koyup yol haritası yaptılar, hedeflerini içselleştirdiler. Program kapsamında katılımcılara 10 yıllık Amerika vizesi de çıktı.

20 Haziran’da gerçekleştirilen NASA'nın uzay üssüne düzenlenen bilim ve kültür gezisinde öğrenciler, astronotlarla tanışma fırsatı buldular. Astronotların uzayda nasıl yaşadıklarını ve uzay yürüyüşü deneyimlerini simülasyonlarla gözlemlediler. Uzay mekiğinden fırlatılmış gibi hissetme deneyimi yaşayarak Mars'a yolculuk simülasyonu da gerçekleştirdiler. Ayrıca, uzayın derinliklerinde neler olduğunu keşfettiler ve yıldız sistemimizde meteor yağmuruna tanıklık ettiler.

Öğrenciler ayrıca, ilk uzaya gönderilen mekiği ve füzeleri de gördüler. Askeri güvenlik önlemleri nedeniyle sadece uluslararası izinle bu alanlara giriş yapılabiliyordu ve bu grup içinde yer alan şanslı kişilerden oldular. Hem eğlendiler hem de bilimsel ve tarihsel bilgiler edindiler. Harvard Üniversitesi ve dünyanın dört bir yanındaki diğer üniversiteler hakkında bilgi edinme fırsatı da yakaladılar. Ayrıca, ABD'nin farklı eyaletlerindeki yönetim şekillerini ve farklı milletlerin yaşam biçimlerini gözlemleme imkanı buldular. Temiz çevre, doğa ve huzurun tadını çıkardılar.

Amerika yolculuğuna ilişkin değerlendirmede bulunan Eğitimci Aysel İnce, “Günümüzde eğitim sistemi, globalleşen dünya sisteminde, dört duvar arasına sıkışmış bir sistem olmaktan çıktı. Teknolojinin hızla gelişmesine ayak uyduran öğrenciler, eğitimlerini birebir gözlemleyerek ve yaşamın içinde öğrenerek kendi gelişimlerini sağlıyor. Amerika gezisi de öğrencilere birçok açıdan değerli katkılar sağladı. Farklı kültürleri doğrudan deneyimleme fırsatı, öğrencilerin dünya görüşlerini zenginleştirmesine ve kültürel açıdan daha anlayışlı bireyler olmalarına olanak tanıdı. Öğrenciler, gördükleri yerlerdeki bilimsel ve teknolojik gelişmelere doğrudan tanık oldu, uygulamalı olarak öğrenme şansı yakaladılar. Amerika gezisi sadece bir seyahat değil, öğrencilerin hayatlarını derinlemesine etkileyebilecek bir öğrenme ve gelişim fırsatı sundu.” dedi.

Uzman Eğitimi İnce, Amerika’ya önümüzdeki yıl da gezi düzenleyeceklerini söyledi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve alem32.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.