petshop

Enflasyonla Mücadelede Son Durum: Geçiş Dönemi Sona Eriyor

EKONOMİ 31.05.2024 - 09:06, Güncelleme: 31.05.2024 - 09:06
 

Enflasyonla Mücadelede Son Durum: Geçiş Dönemi Sona Eriyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul'da düzenlenen "Enflasyonla Mücadele ve Merkez Bankacılığı" başlıklı panelde önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek, enflasyon konusunda geçiş döneminin sona erdiğini ve dezenflasyon sürecinin eşiğine gelindiğini vurguladı.
Bakan Şimşek'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde: Fiyat istikrarı Türkiye'nin önceliklerinden biri ve enflasyonun tek hanelere indirilmesi için kararlı bir şekilde çalışıyoruz. Enflasyonun düşürülmesi zaman, kararlılık ve sabır gerektiren bir süreç. Ancak bu sürecin sonuna yaklaşıyoruz ve Eylül ayında olumlu gelişmeler bekliyoruz. Merkez Bankası, gerektiğinde likiditeyi çekmek için borçlanabilir. Biz de Hazine ve Maliye olarak bu konuda gereken adımları atacağız. Cari açığı yüzde 2,5'in altına çekme hedefimize vurgu yapıyoruz ve bu yönde ilerliyoruz. Enflasyonun düşmesiyle birlikte hedeflerimize daha da yaklaşacağımızı düşünüyoruz. Eleştirilere saygı duyuyoruz ancak Türkiye'nin uyguladığı programın başarılı olduğunu düşünüyoruz. Kur korumalı mevduat gibi önlemlerden çıkacağız ve bu süreçte iyi bir yolda ilerliyoruz. Türk Lirası mevduatlarındaki artış ve rezerv birikimi beklentilerimizin ötesinde gelişiyor. Swap hariç pozitif rezerv seviyesine çok yakın bir zamanda ulaşacağımızı öngörüyoruz. Yapay zeka konusunda hazırlık düzeyimizin iyi olduğunu ancak daha fazla beşeri sermayeye ihtiyaç duyduğumuzu belirtiyoruz. Fiber optik ve hyperscale veri merkezleri gibi alanlara yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bakan Şimşek'in açıklamalarıyla enflasyon mücadelesi ve ekonomik istikrar konusundaki adımların önemi bir kez daha vurgulanmış oldu.
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul'da düzenlenen "Enflasyonla Mücadele ve Merkez Bankacılığı" başlıklı panelde önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek, enflasyon konusunda geçiş döneminin sona erdiğini ve dezenflasyon sürecinin eşiğine gelindiğini vurguladı.

Bakan Şimşek'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

  • Fiyat istikrarı Türkiye'nin önceliklerinden biri ve enflasyonun tek hanelere indirilmesi için kararlı bir şekilde çalışıyoruz.
  • Enflasyonun düşürülmesi zaman, kararlılık ve sabır gerektiren bir süreç. Ancak bu sürecin sonuna yaklaşıyoruz ve Eylül ayında olumlu gelişmeler bekliyoruz.
  • Merkez Bankası, gerektiğinde likiditeyi çekmek için borçlanabilir. Biz de Hazine ve Maliye olarak bu konuda gereken adımları atacağız.
  • Cari açığı yüzde 2,5'in altına çekme hedefimize vurgu yapıyoruz ve bu yönde ilerliyoruz. Enflasyonun düşmesiyle birlikte hedeflerimize daha da yaklaşacağımızı düşünüyoruz.
  • Eleştirilere saygı duyuyoruz ancak Türkiye'nin uyguladığı programın başarılı olduğunu düşünüyoruz. Kur korumalı mevduat gibi önlemlerden çıkacağız ve bu süreçte iyi bir yolda ilerliyoruz.
  • Türk Lirası mevduatlarındaki artış ve rezerv birikimi beklentilerimizin ötesinde gelişiyor. Swap hariç pozitif rezerv seviyesine çok yakın bir zamanda ulaşacağımızı öngörüyoruz.
  • Yapay zeka konusunda hazırlık düzeyimizin iyi olduğunu ancak daha fazla beşeri sermayeye ihtiyaç duyduğumuzu belirtiyoruz. Fiber optik ve hyperscale veri merkezleri gibi alanlara yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Bakan Şimşek'in açıklamalarıyla enflasyon mücadelesi ve ekonomik istikrar konusundaki adımların önemi bir kez daha vurgulanmış oldu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve alem32.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.