petshop

Av Yasağı Başlıyor

ISPARTA 28.10.2023 - 11:22, Güncelleme: 28.10.2023 - 11:22
 

Av Yasağı Başlıyor

Eğirdir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ufuk Akçimen, bütün iç sularda 1 Kasım - 30 Haziran tarihleri arasında kerevitlerin avlanması, nakli, pazarlaması, ihracatı ve işlenmesinin yasak olduğunu bildirdi.
Ülkemizde kerevit üretiminde 1. Sırada yer alan Eğirdir Gölü’nde balıkçıların göldeki temel geçim kaynağı olan ihracat ürünü kerevitin üreyebilmesine imkan tanınması, göldeki popülasyonun artarak devam etmesi ve sürdürülebilir balıkçılığın sağlanabilmesi adına, uygulanacak olan kerevit av yasağı, 1 Kasım tarihinden itibaren başlıyor. Eğirdir  İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ufuk Akçimen, bütün iç sularda 1 Kasım - 30 Haziran tarihleri arasında kerevitlerin avlanması, nakli, pazarlaması, ihracatı ve işlenmesinin yasak olduğunu bildirdi. Akçimen, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; "Kerevit avcılığı ile ilgili olarak 5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ’in 42/1. maddesinde “Bütün iç sularda 1 Kasım - 30 Haziran tarihleri arasında kerevitlerin avlanması, nakli, pazarlaması, ihracatı ve işlenmesi yasaktır. Ancak hastalık durumu takip edilerek bu süre gerektiğinde Bakanlıkça uzatılabilir veya yeni yasaklamalar getirilebilir.”;  48/21/a. maddesinde “Avlanma yasağı süresince istihsali yasaklanan su ürünlerinin her ne suretle olursa olsun satışı, nakli ve imalatta kullanılması yasaktır…” ve 50/5. maddesinde “Avlanma yasağı süresince gemilerde ve istihsal yerleri civarında istihsal vasıtası bulundurulamaz.” hükümleri yer almaktadır. Bu itibarla ülkemizde kerevit üretiminde 1. Sırada yer alan Eğirdir Gölü’nde balıkçılarımızın göldeki temel geçim kaynağı olan ihracat ürünümüz kerevitin üreyebilmesine imkan tanınması, göldeki popülasyonun artarak devam etmesi ve sürdürülebilir balıkçılığın sağlanabilmesi adına getirilen bu yasaklara uyulması son derece önem arz etmektedir. Bu sebeple balıkçılarımızın 1 Kasım’dan önce kerevit pinterlerini gölden çekmeleri gerekmekte olup yasak dönemde kerevit avcılığı, satışı ve naklini yapanlar ve getirilen diğer yasaklara uymayanlar hakkında 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu gereği yasal işlem yapılacağı kamuoyuna duyurulur" Açıklamalarında bulundu.  
Eğirdir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ufuk Akçimen, bütün iç sularda 1 Kasım - 30 Haziran tarihleri arasında kerevitlerin avlanması, nakli, pazarlaması, ihracatı ve işlenmesinin yasak olduğunu bildirdi.

Ülkemizde kerevit üretiminde 1. Sırada yer alan Eğirdir Gölü’nde balıkçıların göldeki temel geçim kaynağı olan ihracat ürünü kerevitin üreyebilmesine imkan tanınması, göldeki popülasyonun artarak devam etmesi ve sürdürülebilir balıkçılığın sağlanabilmesi adına, uygulanacak olan kerevit av yasağı, 1 Kasım tarihinden itibaren başlıyor.

Eğirdir  İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ufuk Akçimen, bütün iç sularda 1 Kasım - 30 Haziran tarihleri arasında kerevitlerin avlanması, nakli, pazarlaması, ihracatı ve işlenmesinin yasak olduğunu bildirdi.

Akçimen, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; "Kerevit avcılığı ile ilgili olarak 5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ’in 42/1. maddesinde “Bütün iç sularda 1 Kasım - 30 Haziran tarihleri arasında kerevitlerin avlanması, nakli, pazarlaması, ihracatı ve işlenmesi yasaktır. Ancak hastalık durumu takip edilerek bu süre gerektiğinde Bakanlıkça uzatılabilir veya yeni yasaklamalar getirilebilir.”;  48/21/a. maddesinde “Avlanma yasağı süresince istihsali yasaklanan su ürünlerinin her ne suretle olursa olsun satışı, nakli ve imalatta kullanılması yasaktır…” ve 50/5. maddesinde “Avlanma yasağı süresince gemilerde ve istihsal yerleri civarında istihsal vasıtası bulundurulamaz.” hükümleri yer almaktadır.

Bu itibarla ülkemizde kerevit üretiminde 1. Sırada yer alan Eğirdir Gölü’nde balıkçılarımızın göldeki temel geçim kaynağı olan ihracat ürünümüz kerevitin üreyebilmesine imkan tanınması, göldeki popülasyonun artarak devam etmesi ve sürdürülebilir balıkçılığın sağlanabilmesi adına getirilen bu yasaklara uyulması son derece önem arz etmektedir.

Bu sebeple balıkçılarımızın 1 Kasım’dan önce kerevit pinterlerini gölden çekmeleri gerekmekte olup yasak dönemde kerevit avcılığı, satışı ve naklini yapanlar ve getirilen diğer yasaklara uymayanlar hakkında 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu gereği yasal işlem yapılacağı kamuoyuna duyurulur" Açıklamalarında bulundu.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve alem32.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.