petshop

AİLESİ ŞEHİDİMİZİ ANLATTI: ANILARIYLA YAŞIYORUZ

ISPARTA 19.03.2024 - 19:22, Güncelleme: 19.03.2024 - 19:22
 

AİLESİ ŞEHİDİMİZİ ANLATTI: ANILARIYLA YAŞIYORUZ

Yalvaç'ın Tokmacık Köyü'nde yaşayan YAKA ailesi, 10 Nisan 2004 tarihinde evladı Abdülkadir Yaka'nın şehit düştüğü haberini alarak derin bir acıyla yüzleşti. Baba Mehmet Yaka, oğlunun "Hayatta Hiç Pes Ettiğini Görmediğini" ifade ederek, onun azim dolu hayatını anlattı.
Abdülkadir Yaka, Jandarma Komando Er olarak Şırnak'ta görev yaparken, Küpeli Dağı Bölgesi'nde düzenlenen bir operasyonda mayın dedektörcüsü olarak görev alırken şehit düştü. Ailesinin ilk çocuğu olan Abdülkadir, 1983 doğumlu olup ailesinin göz bebeği olarak büyüdü. İlkokulunu Tokmakcık köyünde, ortaokulunu ise Isparta Yedişehitler okulunda tamamladı. Baba Mehmet Yaka, kahraman oğlunu anlatırken duygusal anlar yaşadı ve şu sözlere yer verdi: "Oğlum ailemizde en çok kız kardeşi Şerife'ye düşkündü. Onun üzülmesine asla izin vermezdi. Okuldan veya işten geldiğinde ilk sorduğu şey Şerife olurdu. Şimdi ailece onun anılarıyla yaşamaya devam ediyoruz." Abdülkadir, hayatta hiç pes etmeyen, sevecen ve çalışkan bir gençti. Babası, "Bir işe başladığımızda o işi bitirmeden kalkmazdı" diyerek oğlunun azim dolu kişiliğini vurguladı. Lise yıllarında bir arkadaşıyla kalıpçılık yapmak istediğini belirten Abdülkadir, askerlik görevi çıktığı için planlarını ertelemek zorunda kaldı. Baba Mehmet Yaka, askere gitmeden önce oğluna bir kalıp almayı teklif ettiğini söyledi. Abdülkadir'in bu işi sevdiğini ve askerden döndükten sonra da bu alanda çalışmak istediğini ifade ettiğini dile getirdi. Babası, oğlunun isteğine kayıtsız kalmayarak bir kalıp satın aldı. Ancak, askerlik görevini tamamlamadan şehit düşen Abdülkadir'in hayalleri gerçekleşmedi. Baba Yaka, oğlunun şehit haberini almadan önce aldıkları arabayı da anlattı. Abdülkadir'in arabayı kullanabilmesi için satın aldığını ancak onun gelmesine bir süre kala arabayı satmaları gerektiğini söylediğini anlattı. Baba, oğlunun gelemediğini ve kendisinin o günden bu yana arabaya binmediğini belirtti. Şehit Abdülkadir Yaka'nın ailesi, kaybettikleri vatansever oğullarını gururla anarken, onun cesaretini ve azmini her zaman hatırlayacaklarına vurgu yaptı.
Yalvaç'ın Tokmacık Köyü'nde yaşayan YAKA ailesi, 10 Nisan 2004 tarihinde evladı Abdülkadir Yaka'nın şehit düştüğü haberini alarak derin bir acıyla yüzleşti. Baba Mehmet Yaka, oğlunun "Hayatta Hiç Pes Ettiğini Görmediğini" ifade ederek, onun azim dolu hayatını anlattı.

Abdülkadir Yaka, Jandarma Komando Er olarak Şırnak'ta görev yaparken, Küpeli Dağı Bölgesi'nde düzenlenen bir operasyonda mayın dedektörcüsü olarak görev alırken şehit düştü. Ailesinin ilk çocuğu olan Abdülkadir, 1983 doğumlu olup ailesinin göz bebeği olarak büyüdü. İlkokulunu Tokmakcık köyünde, ortaokulunu ise Isparta Yedişehitler okulunda tamamladı. Baba Mehmet Yaka, kahraman oğlunu anlatırken duygusal anlar yaşadı ve şu sözlere yer verdi:

"Oğlum ailemizde en çok kız kardeşi Şerife'ye düşkündü. Onun üzülmesine asla izin vermezdi. Okuldan veya işten geldiğinde ilk sorduğu şey Şerife olurdu. Şimdi ailece onun anılarıyla yaşamaya devam ediyoruz."

Abdülkadir, hayatta hiç pes etmeyen, sevecen ve çalışkan bir gençti. Babası, "Bir işe başladığımızda o işi bitirmeden kalkmazdı" diyerek oğlunun azim dolu kişiliğini vurguladı. Lise yıllarında bir arkadaşıyla kalıpçılık yapmak istediğini belirten Abdülkadir, askerlik görevi çıktığı için planlarını ertelemek zorunda kaldı.

Baba Mehmet Yaka, askere gitmeden önce oğluna bir kalıp almayı teklif ettiğini söyledi. Abdülkadir'in bu işi sevdiğini ve askerden döndükten sonra da bu alanda çalışmak istediğini ifade ettiğini dile getirdi. Babası, oğlunun isteğine kayıtsız kalmayarak bir kalıp satın aldı. Ancak, askerlik görevini tamamlamadan şehit düşen Abdülkadir'in hayalleri gerçekleşmedi.

Baba Yaka, oğlunun şehit haberini almadan önce aldıkları arabayı da anlattı. Abdülkadir'in arabayı kullanabilmesi için satın aldığını ancak onun gelmesine bir süre kala arabayı satmaları gerektiğini söylediğini anlattı. Baba, oğlunun gelemediğini ve kendisinin o günden bu yana arabaya binmediğini belirtti.

Şehit Abdülkadir Yaka'nın ailesi, kaybettikleri vatansever oğullarını gururla anarken, onun cesaretini ve azmini her zaman hatırlayacaklarına vurgu yaptı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve alem32.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
vip bayan